• 0224 241 88 50
  • info@cakanmuhendislik.com

İzolasyon

Bize Ulaşın

NOSAB Dökümcüler Sitesi 102. Sk. No:36 Nilüfer / BURSA

Bize Ulaşın

Katalog


Ziyaretçi

  • 90 ziyaretçi
  • 332615 ziyaretçi

Ses İzolasyonu

Ses İzolasyonu daha doğru bir deyimle, ses geçiş kaybının arttırılması, gürültü denetiminin bir bölümüdür. Gürültü denetimi gereksiz gürültülerin yok edilmesi gürültünün kaynağında azaltılması, kaynağında hapsedilmesi, yayılmasının önlenmesi, bir bakıma girmesinin önlenmesi gibi, gürültü kaynağından kulağa uzanan yolun belli bir plana göre adım adım izlenmesi ve alınacak önlemlerin buna göre saptanması anlamına gelir.


1 - Ses Yalıtımı Nedir ?

İstenmeyen ve rahatsızlık hissi uyandıran seslere gürültü denir. Ses yalıtımı; yaşanan ortamı istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korunmak, gürültülü alanlardan çevreye yayılan sesi azaltmak ve sinema, kayıt stüdyosu gibi mekanlarda uygun kullanım koşulları oluşturmak amacı ile yapılan uygulamalardır.


2 - Gürültüden neden korunmalıyız ?

Gürültünün insan üzerinde psikolojik ve fizyolojik pek çok zararı bulunmaktadır. Gürültü, hastalıklara yol açan stresin en önemli nedenlerindendir. Bu hastalıkları kısaca şöyle sıralayabiliriz: Sinirlilik, algılama güçlüğü, iş veriminde düşüş, uykusuzluk, dolaşım sistemi bozuklukları, çeşitli vücut salgılarında anormallik, kalıcı işitme kayıpları, hamile bayanlarda erken doğum ve düşük.


3 - Ses yalıtımı yaptırmaz ve gürültüden korunmazsak ne olur?

Gürültü pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır. İnsan gürültüyü zamanla kanıksamış olsa bile zararları artarak devam edecektir. Üstelik gürültü sonucu oluşan işitme kayıplarının ilaçla veya cerrahi bir müdahale ile tedavisi bulunmamaktadır. Özellikle uzun süreler yüksek gürültüye maruz kalanlarda kalıcı işitme kayıpları (sağırlık) oluşmaktadır. Ayrıca fabrika gibi endüstriyel tesislerde çalışanların verimi düşmekte, dikkatlerinin dağılması sonucunda iş kazaları meydana gelmektedir.


4 - Ses yalıtımı nerelerde yapılmalıdır?

Ses yalıtımı;
- Gürültünün zararlı etkilerinden korunması gereken alanlarda (konutlar, okul, hastane, yurt, otel, iş yeri vb.)
- Çevreye yaydıkları gürültünün önlenmesi gereken alanlarda (jeneratör, hidrofor, kalorifer, yüksek ses düzeyine sahip eğlence yerleri vb.)
- Kullanım koşulu sese bağlı alanlarda (sinema, tiyatro, konser ve konferans salonu, TV ve ses kayıt stüdyosu vb.)
yapılmalıdır.


5 - Ses yalıtımı nasıl yapılır ?

Yapıyı planlarken ses yalıtımı dikkate alınmalıdır. Ayrıca yapıların duvar, döşeme, tavan, cam ve doğrama gibi elemanları belirlenirken ses yalıtım özelliği yüksek olan malzemeler ( yalıtım sıvası , yalıtım şapı ) kullanılmalıdır. Ses yalıtım malzemesi kullanılarak alt ve üst kat seslerinin geçişi ile komşu duvarlardan geçen sesler de engellenir. İdeal ses yalıtımı, gözenekli yapısıyla kolon – kiriş, taban – tavan gibi yapının her detayını kaplayan , ses yalıtım özelliği olan yalıtım sıvası ve yalıtım şapı uygulamalarıyla gerçekleştirilir.


6 - Ses yalıtımının ülkeye yararları nelerdir ?

Gürültü, çağımızda çevre kirliliğinin bir boyutu olarak önemli bir sorun oluşturmakta ve nedeni ilk anda tespit edilemeyen birçok sağlık sorununa yol açmaktadır. Ses yalıtımı ile ilgili çalışmalar ve gürültü denetimi, sağlıklı ve huzurlu bireyler, temiz bir çevre, dikkat ve iş veriminin artırılarak iş kazalarının önlenebilmesi konularında gerek ülkemiz gerekse insanlarımız için büyük önem taşımaktadır.


7 - Ses şiddeti nedir, nasıl ifade edilir ? 

Ses şiddeti, birim zamanda birim alana gelen ses enerjisi miktarıdır. Büyüklük olarak ise dB (desibel) ile ifade edilir. Ses seviyesi ile ilgili şu örnekleri verebiliriz;

 

Ses Kaynağı ve Konumu Ses Basınç Seviyesi dB (A)
Kalkış halindeki uçak (25 m mesafede)     140dB(A)
Yol kazısı (7 m mesafede)  90dB(A)
Çalar saat zili (1 m mesafede) 80dB(A)
50 km/h hızla giden otomobilin içi 70dB(A)
Normal konuşma (1 m mesafede) 50dB(A)
Sakin yatak odaları (olması gereken) 35dB(A)


8 - Gürültünün zararlı etkilerini azaltmak için nelere dikkat etmeliyiz ?

Öncelikle ses yalıtımlı ortamlar oluşturmalı ve yüksek gürültü düzeyine sahip ortamlarda uzun süre bulunmamaya özen göstermeliyiz.

Gürültüye Maruz Kalınan Süre (saat/gün) Maksimum Gürültü Seviyesi dB (A)
7,5  80
90
2 95
1 100
0,5 (30 Dakika) 105
0,25 (15 Dakika) 110
1/8 (7,5 dakika) 115ÇAKAN MÜHENDİSLİK Ses İzolasyonu Uygulama Alanları

- Soğutma Santralleri ve Kuleleri Ses İzolasyon Kabini

- Jeneratör Dairesi ve Egsoz Bacası Ses İzolasyon Kabini

- Kompresör Ses İzolasyon Kabini

- Kapalı Alan (Garaj Katları) Egsoz Fan İzolasyonu

- Açık Hava Ses İzolasyonu

- Disko, Bar, Gece Kulübü Ses İzolasyonu

- Döşeme-Duvar Ses İzolasyonu

- Fabrika İçi makinalar Bölümü

- Hastaneler

- Yol Ses İzolasyon Bariyerleri

- Cihaz Altı (Jeneratör ve Soğutma Santralleri) Vibrasyon Çalışmaları gibi yüksek desibeldeki her türlü ortama özel sistemle

ses izolasyonu uygulaması yapmaktadır.Fotoğraflar


Bayiliklerimiz

HAVALANDIRMA & BACA & TESİSAT YALITIMI REFERANSLARIMIZ